Dünya Sepsis Günü Kapsamında Hastanemizde Sepsis Hastalığına karşı halkımız bilgilendirilmiştir.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Banu Çetin ve Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demet Aydın, Dünya Sepsis Günü kapsamında MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesinde stant açarak konu hakkında yaklaşık iki yüz kişiye bilgi verdiler.

MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Seyhun Kürşat’ın da ziyaret ettiği stantta Prof. Dr. Demet Aydın ve Prof. Dr. Çiğdem Banu Çetin’in yanı sıra Prof. Dr. Melek Çivi, Prof. Dr. Özlem Tünger, Dr. Öğr. Üyesi Deniz Özer Türk, Hastane Müdür Yardımcısı Harun Duracak, Enfeksiyon Hastalıkları Hemşireleri Dilek Özten, Cennet Ertürk, Özlem Bakırlıoğlu ve Yoğun Bakım Sorumlusu Tuğba Özdemir ile Yoğun Bakım çalışanları yer aldı.

MCBÜ öğretim üyeleri, “Dünyada her yıl 30 milyondan fazla hasta ve yaklaşık 8 milyon kadar ölüme neden olan sepsis, yoğun bakımların en önemli hastalığıdır. Sepsis, enfeksiyonlara karşı vücudun geliştirdiği kontrolsüz sistemik bir yanıttır ve oluşan organ fonksiyon bozuklukları, yetmezlikleri sonucu ölüm oranları çok yüksektir. Günümüzde yaşam sürelerinin uzaması ve kanser gibi hastalıklarda vücudun bağışıklık sisteminin bozulması nedeniyle bu tür hastalarda ve yaşlılarda enfeksiyonlar ve sepsis sık olarak gelişmektedir.

Sepsisi Tanı, Hayatı Kurtar

Sepsis, yenidoğan döneminden itibaren her yaş grubunda görülen acil bir durumdur ve hızlı tanı konulup etkili ve doğru tedavi uygulandığında önlenebilir bir ölüm nedenidir. Hızlı tanı konulması için sağlık çalışanlarının ve aynı zamanda halkımızın da sepsis farkındalıklarının olması, bu konuda eğitilmelerinin sağlanması çok önemlidir. Çoğunlukla bilinmeyen ve halk tarafından iyi anlaşılamayan bir hastalık olması nedeni ile toplum farkındalığını artırmak için her yıl ‘Dünya Sepsis Günü’ nedeniyle düzenlenen kampanyalar ile kamuoyu bilinçlendirilmektedir.  Bu yıl 13-26 Eylül tarihleri arasında halk arasında farkındalığı arttırmak amacıyla ‘Sepsisi Tanı, Hayatı Kurtar’ sloganı ile etkinlikler yapılmaktadır.

Sepsis sık görülen bir hastalıktır, ancak enfeksiyonlara yönelik korunma önlemleri sepsis gelişmesini engelleyebilir. Sepsisin önlenmesi için öncelikli alınacak önlemler arasında; sepsisin bir halk sağlığı problemi olarak ele alınması, sık görülen enfeksiyonlara karşı aşılanma, temiz doğum uygulamaları, ameliyatta enfeksiyon önleme uygulamaları, kişisel hijyenin sağlanması ve özellikle el yıkama alışkanlığının yaygınlaştırılması yer almaktadır.

Sepsisin erken tanı ve tedavisinin yapılabilmesi için hasta ve hasta yakınlarının enfeksiyonlar açısından dikkatli olması gereklidir. Ateş, öksürük, balgam çıkarma, bulantı, ishal, karın ağrısı, ciltte yaralar, idrar yaparken yanma gibi enfeksiyonları düşündüren yakınmalar olduğunda en yakın sağlık kurumuna zaman kaybetmeden başvurulması hayat kurtarıcı olacaktır” diye konuştular.


                   SEPSİS NEDİR?                                                               SEPSİS RİSK GRUPLARI NELERDİR?                                                    SEPSİS NASIL ÖNLENİR?

  • Başhekime Mesaj
  • Etkinlik Takvimi
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik